مناقصاتکنتور برق

کنتور برق

کنتور برق و انواع آن

برای دریافت مناقصه ها، مزایده ها و استعلام های کنتور برق از لینک پایگاه خبری مناقصات و مزایدات پارس نماد داده ها با دسته بندی های مناقصات کنتور برق  استفاده نمایید.

کنتور

کنتور وسیله‌ای است که مقدار انرژی الکتریکی را اندازه‌گیری می‌کند و بر حسب کیلو وات ساعت ژول نشان می‌دهد. کنتور‌ها بر اساس نیروی الکترومغناطیس عمل می‌کنند. می‌دانیم که اگر از یک سیم پیچ جریان برق بگذرد در اطراف آن میدان ایجاد می‌شود.

اساس کار کنتور چیست؟

کنتور‌ها بر اساس نیروی الکترومغناطیس عمل می‌کنند. می‌دانیم که اگر از یک سیم پیچ جریان برق بگذرد در اطراف آن یک میدان مغناطیسس ایجاد می‌شود که شدت و جهت این میدان به جریان عبوری از سیم پیچ بستگی دارد. در کنتور‌های تکفاز دو دسته سیم پیچ وجود دارد که یکی از آن‌ها دارای تعداد دور کم و قطر بیشتر نسبت به دیگری است. سیم پیچ ضخیمتر با دور کمتر را سیم پیچ جریان و دیگری را سیم پیچ ولتاژ می‌نامند.

انواع کنتور

برای مصارف خانگی دو نوع کنتور تکفاز و سه فاز بطور عام وجود دارند که در دسته بندی کنتور‌ها به نوع اکتیو معروفند.

کنتور تکفاز

سیم فاز را به سر سیم پیچ جریان وصل نموده و از سر دیگر آن فاز را می‌گیرند؛ و دو سر سیم پیچ ولتاژ را به فاز و نول وصل می‌کنند. زمانی که مصرف کننده‌ای به کنتور وصل می‌شود جریان از سیم فاز و نول می‌گذرد. بعبارت دیگر جریان مصرف کننده از سیم پیچ جریان می‌گذرد و در آن یک میدان مغناطیسی ایجاد می‌کند. سیم پیچ ولتاژ که همیشه به برق وصل است و دارای یک میدان مغناطیسی ثابت است که مقدار آن هیچ ارتباطی به مصرف کننده متصل شده به کنتور ندارد. این دو میدان مغناطیسی بر هم اثر کرده و سبب ایجاد نیروی حرکتی در صفحه آلومینیومی درون کنتور می‌شود. سرعت حرکت این صفحه با جریان مصرف کننده رابطه مستقیم دارد. این حرکت توسط یک محور و چرخ دنده به یک شماره انداز یا نمراتور ارتباط دارد و بر اساس گردش آن شماره‌ها زیاد می‌شود. این شماره‌ها بجز رقم اول میزان کارکرد کنتور یا همان مصرف انرژی الکتریکی را بر حسب کیلو وات ساعت نشان میدهند. البته درون کنتور قطعات دیگری هم نظیر: آهنربای سرعت گیر و پیچ‌های تنظیم و … وجود دارند که ما از توضیح آن‌ها صرف نظر کرده ایم.

کنتور‌های هوشمند

این کنتور‌ها میزان مصرف را از طریق همان خطوط برقی که آنرا می‌رسانند به توزیع کننده اطلاع می‌دهند و شرکت‌های فروشنده برق نیز بطور خودکار از حساب مصرف کننده برداشت می‌کنند. در صورت موجود نبودن حساب و پس از اخطار‌های کتبی از طریق فرمان از راه خطوط برق بصورت خودکار کنتور برق مشترک را قطع می‌کند و مشترک پس از پرداخت هزینه می‌تواند از خدمات شرکت فروشنده استفاده کند.

کنتور هوشمند به عنوان نقطه‌ی مرکزی ثبت انرژی شخصی یک مصرف کننده می‌باشد که میزان مصرف آن‌ها را نظارت کرده، اطلاعاتی را می‌دهد که نه فقط از طریق روش سنتی خواندن توان بلکه به صورت یک روش کاربرپسند توسط نمایش گرافیک‌های انیمیشنی از پول بر روی صفحه نمایش بزرگ روی کنتور می‌باشد.

این کنتور همچنین توانایی‌های ارتباطی نیز دارد که امکان خوانش در لحظه‌ی میزان مصرف و تولید توان را برای تولیدکننده‌ی برق و مصرف کننده آن از طریق صفحات وب، نمایشگر‌های بی سیم خانگی یا به شکل بالقوه حتی از طریق یک کانال تلویزیونی میسر می‌سازد.

شما می توانید برای دستیابی به آخرین اخبار در خصوص مناقصات کنتور برق به سایت شرکت پارس نماد داده ها https://www.parsnamaddata.com و یا با شماره تلفن 02188379670 تماس حاصل نمایید.

به این نوشته رای دهید
[مجموع: 0 میانگین: 0]
برچسب ها
اطلاعات بیشتر

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *