امور حقوقیمناقصات

امور حقوقی

امور حقوقی شامل چه مواردی می شود؟

برای دریافت مناقصه ها، مزایده ها و استعلام های امور حقوقی از لینک پایگاه خبری مناقصات و مزایدات پارس نماد داده ها با دسته بندی امور حقوقی استفاده نمایید.

حقوق مجموعه قواعدی ست که از طریق موسسات اجتماعی یا دولتی، جهت تنظیم رفتار ایجاد و اعمال می‌شود. علم حقوق، دانش تحلیل و سیر تحول قواعد حقوقی ست. امور حقوقی، مجموعه قواعد و مقرراتی است که نظم اجتماعی را تأمین می‌کند.

حقوق در نظام‌های حقوقی ملی به روش‌های مختلفی ایجاد می‌شود؛ از طریق وضع یا نسخ قانون توسط قوه مقننه، از طریق صدور آئین‌نامه‌ها و بخشنامه‌های دولتی در قوه مجریه، و تصمیمات قضایی الزام‌آور در قوه قضائیه (که این روش آخر در نظام‌های کامن‌لا اهمیت بیشتری دارد).

امور حقوقی - مناقصه امور حقوقی - شرکت پارس نماد داده ها

برای اطلاع از مناقصه امور حقوقی سازمان ها و نهادهای دولتی و خصوصی، می توانید به مرکز اطلاع رسانی فرآوری اطلاعات ، شرکت پارس نماد داده ها مراجعه نمایید.

در نظام‌های حقوقی مبتنی بر رویهٔ قضایی آرای دادگاه در غالب موارد توسط هیئت منصفه تصمیم‌گیری می‌شود. اما در نظام‌های حقوقی مدون از جمله ایران آرای دادگاه که توسط قاضی رسیدگی‌کننده به پرونده صادر می‌شود به دو صورت است: حکم و قرار.

تفاوت حکم و قرار در امور حقوقی

چنانچه رأی دادگاه راجع به ماهیت دعویی بوده و هم چنین قاطع دعوی باشد حکم نامیده می‌شود.

اما چنانچه رأی دادگاه قاطع دعوی چه کلا یا جزاًً نباشد قرار نامیده می‌شود. مانند: قرار تأمین خواسته، قرار دستور موقت و سایر قرارهای اعدادی؛ بنابراین تنها تفاوت میان حکم و قرار در قاطعیت آن‌ها راجع به ماهیت دعوی است.

اقسام قرار امور حقوقی

در امور حقوقی قرار به صورت زیر دسته‌بندی می‌شود:

 1. قرار اعدادی یا مقدماتی
 2. قرار نهایی
 3. قرار موقتی یا قرار توقیفی
 4. قرار اجباری و الزام‌کننده یا تهدید

انواع قرار مقدماتی

 • قرار ارجاع امر به کارشناسی
 • قرار تحقیق و معاینه محلی
 • قرار استماع گواهی و شهادت شهود
 • قرار اتیان سوگند

انواع قرار نهایی

 1. قرار منع پیگرد (تعقیب)
 2. قرار موقوفی تعقیب
 3. قرار مجرمیت

امور حقوقی شامل: وصول مطالبات، تدوین سیستم حقوقی، مسایل مربوط به امور حقوقی اسناد و املاک و کارگزاری های مسکن ، کارگزاری های فروش ، وصول مربوط به بدهی ها و درآمدها و … می باشد.

وصول مطالبات، اصطلاحی حقوقی است که شناخت آن از یک سو مستلزم آشنایی با مفهوم مطالبات حقوقی و انواع آن و از سوی دیگر آشنایی با راه‌های حقوقی ِپیش‌بینی شده برای وصول این مطالبات است. این نوشتار در سه بخش به بررسی ابعاد حقوقی این اصطلاح خواهد پرداخت.

منظور از مطالبات حقوقی چیست؟

اصطلاح مطالبات حقوقی در موقعیت‌های مختلف حقوقی به کار می‌رود و ممکن است معانی متفاوتی از آن اراده شود اما منظور از مطالبات حقوقی در این نوشتار، کلیه‌ تعهداتی است که به جهات و اسباب مختلف در جامعه برای اشخاص ایجاد می‌شود و موجب شکل‌گیری رابطه‌ وصول مطالبات حقوقی میان دو شخص می‌گردد؛ رابطه‌ای که در یک سوی آن «مدیون یا بدهکار» و در سوی دیگر آن، «دائن یا طلبکار» قرار دارد.

وصول مطالبات یعنی بازپس گرفتن مطالبات معوق از بدهکار و  تبدیل  اسنادی نظیر چک و سفته به پول نقد.

شما می توانید برای اطلاع از اخبار به روز به سایت شرکت پارس نماد داده ها https://www.parsnamaddata.com و یا با شماره تلفن 02188379670  تماس حاصل نمایید.

به این نوشته رای دهید
[مجموع: 0 میانگین: 0]
منبع
پارس نماد داده ها
برچسب ها
اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *