آهن آلاتآهن آلاتمناقصات

آهن آلات

آهن آلات چیست؟

برای دریافت مناقصه ها، مزایده ها و استعلام های آهن آلات از لینک پایگاه خبری مناقصات و مزایدات پارس نماد داده ها با دسته بندی آهن آلات استفاده نمایید.

این عنصر نه تنها در زمین وجود دارد، بلکه در خورشید و سایر ستاره‌ها نیز به فراوانی یافت می‌شود. این ماده به عنوان سلطان فلزات در میان جوامع مختلف شناخته می‌شود.

تاریخدانان تخمین می‌زنند، بیش از پنج هزار سال است که بشر از آهن استفاده می‌کند. در مصر باستان و بین‌النهرین از آهن در ابزارها، محصولات و مصنوعات خود استفاده می‌کردند.

آهن آلات

آهن در حوزه‌های مختلف کاربردهای فراوانی دارد. به دلیل استحکام و مقاومت بالا نسبت به سایز فلزات و همچنین ارزان‌تر بودن، در ماشین‌آلات صنعتی، تجهیزات حمل و نقل، ساخت سازه‌ها، بدنه کشتی‌های بزرگ و ساخت اتومبیل‌ها استفاده می‌شود. همچنین کارخانجات و شرکت های صنعتی برای رفع مایحتاج خود در این زمینه، نیاز خود را به صورت مناقصه در رسانه های خبری اعلام می دارند. شرکت پارس نماد داده ها، اطلاعات کاملی در خصوص مناقصه آهن آلات به مشترکین خود ارائه می دهد تا بتوانند با توجه به محصول تولیدی خود در این مناقصات شرکت کنند.

مشخصات فیزیکی و شیمیایی

نماد شیمیایی این فلز Fe و چگالی آن ۸۶/۷ گرم بر سانتی‌متر مکعب می‌باشد. این فلز در جدول تناوبی عناصر در گروه هشتم و دوره چهارم قرار گرفته است.  این فلز سطحی صاف و رنگ نقره‌ای مایل به خاکستری دارد.

آهن انواع مختلفی دارد که هرکدام در صنایع مختلف مانند ساختمان‌سازی و سازه‌های عظیم مانند ساخت تانک و هواپیما کاربردهای گوناگونی دارد.  انواع آهن‌آلات عبارتند از: پروفیل، تیرآهن، میلگرد، ورق، نبشی و ناودانی، لوله، شمش و قراضه!

انواع آهن‌آلات

پروفیل یا قوطی

پروفیل یک مقطع فلزی توخالی است که به شکل‌های مختلف با کاربردهای فراوان در صنایعی همچون ساختمان‌سازی استفاده می شود. دو نوع رایج پروفیل سطح مقطع مربع یا مستطیل هستند که در بازار با نام قوطی نیز شناخته می‌شوند.

تیرآهن

تیرآهن دارای سطحی به دو شکل I و H است که استفاده گسترده و فراوانی در ساختمان‌سازی دارد. وظیفه اصلی تیرآهن تحمل بار وارده بر ساختمان است.

میلگرد

میلگرد به شکل دایره‌ای و توپر است و یکی از معروف‌ترین پروفیل‌ها است. این محصول در بخش‌های مختلف ساختمان : فوندانسیون، بتن آرمه و ستون‌ها کاربرد دارد. از نظر شکل ظاهری به دو دسته آجدار و ساده تقسیم شده که نوع ساده سطحی صاف و صیقلی دارد در حالی‌که نوع آجدار دارای برآمدگی‌هایی روی بدنه خود است.

ورق

ورق آهن به ورق های اکسین، آلومینیوم رنگی و آجدار،  سرد و گرم تقسیم می‌شود. هرکدام از این ورق ها کاربردهای متفاوتی دارند که در سازه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. به طور مثال از ورق سرد یا روغنی برای سازه‌هایی که ظاهر آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است، استفاده می‌شود و ورق گرم در سازه‌هایی که مقاومت آن‌ها دارای اولویت بالایی مانند تانک است، کاربرد دارد.

نبشی و ناودانی

نبشی نوعی پروفیل باز است که از دو ضلع با زاویه‌ای خاص در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند، تشکیل شده است. دو نوع نبشی به نام بال مساوی و بال نامساوی در بازار وجود دارد. از نظر هندسی نبشی و ناودانی شبیه U انگلیسی است. این محصول نیز انواع مختلفی دارد که بسته به کاربرد موردنظر دارای قیمت‌های متفاوتی می‌باشد.

لوله

لوله محصولی دایره‌ای شکل است که در انواع فلزی و غیرفلزی تولید می شود و کاربردهای متنوعی دارد. به طور معمول از لوله برای انتقال مایعات استفاده می‌شود. نوع فلزی لوله به دو دسته درزدار و بدون درز تقسیم و معمولا از آهن و مس ساخته می‌شود.

شمش

شمش از فرآورده‌های میانی نورد فولاد محسوب می‌شود که انواع آن بیلت یا شمشال، بلوم یا شمشه و اسلب یا تختال نام دارند. تفاوت این سه نوع در ابعاد و شکل آن‌ها است.

قراضه

به اضافه‌های فولاد، قراضه یا ضایعات آهن گفته می‌شود. از آن‌جایی که ضایعات آهن خود قابل بازیافت و استفاده مجدد هستند، به همین دلیل کاربرد فراوانی در صنایع مختلف دارند.

بسیاری از شرکت های تولیدی، ضایعات آهنی خود را به صورت مزایده بفروش می رسانند. در پایگاه خبری شرکت پارس نماد داده ها، مزایده آهن آلات به صورت کامل در اختیار مشترکین قرار میگیرد.

زنگ زدگی آهن

اکسید آهن که به معنی اکسیده شدن می باشد نام دیگر زنگ زدگی آهن است. وقتی که آهن یا آلیاژهای آن برای مدت طولانی در معرض اکسیژن و رطوبت قرار بگیرند موجب زنگ زدگی آهن می شود به این صورت که اکسیژن و آب موجود در هوا باعث به وجود آمدن اکسیداسیون و تغییر رنگ آهن به قرمز و قهوه‌ای می‌شوند.

جلوگیری از زنگ‌زدن آهن

  • برای جلوگیری از زنگ‌زدن آهن می توان آن را گالوانیزه کرد. به این جهت که عنصر روی از زنگ‌زدن آهن جلوگیری می‌کند. در این روش ابتدا آهن یا فولاد توسط لایه نازکی از روی پوشانده می‌شود و به این ترتیب به عنوان فلز قربانی از رسیدن اکسیژن و آب یا رطوبت به آهن جلوگیری می‌کند.
  • روش دوم ایجاد پوشش برای آهن است که می توان به سه طریق آن را انجام داد : 1- رنگ کردن آهن، 2- پوشاندن آهن با روغن، 3- استفاده از پودر خشک
    • روش دیگر  محافظت کاتدی است. در این روش با اعمال جریان الکتریکی روی سطح فلز برای جلوگیری از زنگ‌زدگی آهن! می توان از زنگ زدگی آهن جلوگیری کرد که محافظت کاتدی یکی از موثرترین روش‌ها در جلوگیری از زنگ‌زدگی محسوب می‌شود.

شما میتوانید برای دریافت اطلاعات به روز و کامل با شماره 02188379670 تماس حاصل فرمایید.

به این نوشته رای دهید
[مجموع: 2 میانگین: 3]
منبع
شرکت پارس نماد داده ها
برچسب ها
اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *